www.wroclaw.pl

Ulga termomodernizacyjna – dla kogo 53 000 zł?

Osiedle domów jednorodzinnych, fot. Redakcja Wroclaw.pl Ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona dla właścicieli domów jednorodzinnych | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego i w 2020 roku ocieplałeś dom, instalowałeś nowe ogrzewanie lub wymieniałeś okna możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym nawet 53 000 zł. Wystarczy uzupełnić odpowiedni załącznik do swojego rocznego zeznania podatkowego.

Dla kogo ulga?

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać właściciel lub współwłaściciel budynku jednorodzinnego. Ulga pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym do 53 000 zł kosztów poniesionych w 2020 roku na:

  • wymianę źródła ciepła,
  • docieplenia,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • wentylację mechaniczną,
  • panele fotowoltaiczne,
  • kolektory słoneczne itp.

Pełen zakres możliwych do odliczenia kosztów określa Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Możesz skorzystać z ulgi jeżeli rozliczasz swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku oraz jeśli opłacasz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli dom jednorodzinny jest współwłasnością – każdy ze współwłaścicieli może skorzystać z odliczenia do 53 000 zł.

– Należy pamiętać, że ten limit przysługuje na podatnika, a nie na budynek. Jeżeli jeden właściciel ma dwa domy jednorodzinne, to łączna suma odliczenia kosztów poniesionych na inwestycje w obu domach nie może przekroczyć 53 000 zł – wyjaśnia Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Odliczenia dokonuje się w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym poniesione zostały koszty. Jeżeli masz faktury i rachunki wystawione na Twoje nazwisko, dokumentujące koszty związane z poniesieniem kosztów materiałów lub prac poprawiających efektywność energetyczną Twojego domu – pamiętaj, żeby wypełniając swój roczny PIT, wypełnić również załącznik dotyczący ulg.

Czytaj także: Programy dofinansowań

Zasady odliczenia – o czym warto pamiętać

Pamiętaj, że odliczeniu nie podlegają koszty, które zostały sfinansowane w formie dotacji z istniejących programów dofinansowań (KAWKA Plus, Czyste Powietrze, Termo KAWKA itp.) oraz te, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone przy rozliczeniu ryczałtu lub rozliczone w formie innych ulg.

Inwestycję, której koszty podlegają odliczeniu, należy zakończyć w ciągu trzech lat od poniesienia pierwszego wydatku. W przeciwnym wypadku podatnik traci prawo do ulgi i jest on obowiązany do jej zwrotu.

Jeżeli kwota kosztów jest niemożliwa do odliczenia w roku, w którym została poniesiona (ze względu na wielkość przychodów), odliczenia można dokonywać do sześciu kolejnych lat.

Pamiętaj: odliczeniu podlegają wyłącznie koszty inwestycji prowadzonych na budynkach istniejących – oddanych do użytkowania. Koszty związane z budową nowych domów nie mogą być odliczone.

Więcej informacji na temat ulgi termomodernizacyjnej na stronie www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna. Szczegółowe informacje znajdziesz w Urzędzie Skarbowym, w którym składasz deklarację podatkową.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99