www.wroclaw.pl

Ulga termomodernizacyjna – dla kogo 53 000 zł?

Ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona dla właścicieli domów jednorodzinnych | Fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

Jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego i w 2020 roku ocieplałeś dom, instalowałeś nowe ogrzewanie lub wymieniałeś okna możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym nawet 53 000 zł. Wystarczy uzupełnić odpowiedni załącznik do swojego rocznego zeznania podatkowego.

Dla kogo ulga?

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać właściciel lub współwłaściciel budynku jednorodzinnego. Ulga pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym do 53 000 zł kosztów poniesionych w 2020 roku na:

  • wymianę źródła ciepła,
  • docieplenia,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • wentylację mechaniczną,
  • panele fotowoltaiczne,
  • kolektory słoneczne itp.

Pełen zakres możliwych do odliczenia kosztów określa Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Możesz skorzystać z ulgi jeżeli rozliczasz swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku oraz jeśli opłacasz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli dom jednorodzinny jest współwłasnością – każdy ze współwłaścicieli może skorzystać z odliczenia do 53 000 zł.

– Należy pamiętać, że ten limit przysługuje na podatnika, a nie na budynek. Jeżeli jeden właściciel ma dwa domy jednorodzinne, to łączna suma odliczenia kosztów poniesionych na inwestycje w obu domach nie może przekroczyć 53 000 zł – wyjaśnia Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Odliczenia dokonuje się w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym poniesione zostały koszty. Jeżeli masz faktury i rachunki wystawione na Twoje nazwisko, dokumentujące koszty związane z poniesieniem kosztów materiałów lub prac poprawiających efektywność energetyczną Twojego domu – pamiętaj, żeby wypełniając swój roczny PIT, wypełnić również załącznik dotyczący ulg.

Czytaj także: Programy dofinansowań

Zasady odliczenia – o czym warto pamiętać

Pamiętaj, że odliczeniu nie podlegają koszty, które zostały sfinansowane w formie dotacji z istniejących programów dofinansowań (KAWKA Plus, Czyste Powietrze, Termo KAWKA itp.) oraz te, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone przy rozliczeniu ryczałtu lub rozliczone w formie innych ulg.

Inwestycję, której koszty podlegają odliczeniu, należy zakończyć w ciągu trzech lat od poniesienia pierwszego wydatku. W przeciwnym wypadku podatnik traci prawo do ulgi i jest on obowiązany do jej zwrotu.

Jeżeli kwota kosztów jest niemożliwa do odliczenia w roku, w którym została poniesiona (ze względu na wielkość przychodów), odliczenia można dokonywać do sześciu kolejnych lat.

Pamiętaj: odliczeniu podlegają wyłącznie koszty inwestycji prowadzonych na budynkach istniejących – oddanych do użytkowania. Koszty związane z budową nowych domów nie mogą być odliczone.

Więcej informacji na temat ulgi termomodernizacyjnej na stronie www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna. Szczegółowe informacje znajdziesz w Urzędzie Skarbowym, w którym składasz deklarację podatkową.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99