www.wroclaw.pl

Uchwała antysmogowa. Co należy o niej wiedzieć? Oto najważniejsze informacje

W tle: panorama Wrocławia z perspektywy Krzyków, w kółku: dym z komina przekreślony czerwoną kreską / zdjęcia ilustracyjne | fot. Oleksandr Poliakovsky, freepik

Uchwała antysmogowa to przepisy przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego w 2017 r., które mają pomóc ograniczyć zanieczyszczenie powietrza na obszarze Wrocławia, dolnośląskich uzdrowisk oraz pozostałych miejscowości Dolnego Śląska. 1 lipca 2024 r. weszły w życie nowe przepisy tej uchwały. Co warto wiedzieć? Przypominamy najważniejsze informacje.

Uchwała antysmogowa. Co to takiego?

Uchwała antysmogowa z dnia 30 listopada 2017 r. została podjęta dla ograniczenia negatywnego oddziaływania zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi lub na środowisko. Jej celem jest ochrona i poprawa jakości powietrza we Wrocławiu. 

Uchwała określa:

  • rodzaj paliw i instalacji (kotłów, pieców, kominków) jakie można użytkować,
  • rodzaj podmiotów, których uchwała dotyczy,
  • terminy obowiązywania przepisów.

Przepisy uchwały antysmogowej

Od 1 lipca 2018 r. we Wrocławiu wszedł w życie zakaz stosowania najgorszych jakościowo paliw stałych:

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla – węgiel brunatny ma niską wartość opałową (trzeba go więcej zużyć, aby uzyskać pożądany efekt), a podczas spalania emituje duże ilości zanieczyszczeń pyłowych, siarkę, rtęć, czy bardzo toksyczny benzo-α-piren (obecny m.in. w dymie papierosowym);
  • mułów węglowych i odpadów węglowych – chodzi o muł węglowy i flotokoncentraty węglowe oraz mieszanki produkowane z ich wykorzystaniem. Spalanie mułów i flotów (czyli odpadów węglowych) powoduje dużą emisję zanieczyszczeń (zwłaszcza pyłu), nawet 10-50-krotnie większą, niż podczas spalania węgla kawałkowego. Muły i floty zawierają dużą ilość wody, która uszkadza urządzenia i kominy oraz znacznie pogarsza warunki spalania (obniża temperaturę);
  • miału – chodzi o węgiel kamienny w postaci sypkiej (miału) o uziarnieniu poniżej 3 mm. Spalanie drobnej frakcji węgla powoduje, że generowane są bardzo duże ilości pyłu do atmosfery. Spalanie miału powinno odbywać się tylko w zaawansowanych technologicznie instalacjach przemysłowych z nowoczesnym systemem odpylania;
  • wilgotnego drewna – chodzi o biomasę stałą (drewno) o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%. Spalanie mokrego drewna prowadzi do dużych emisji silnie rakotwórczego benzo-α-pirenu, a także pyłów, zwłaszcza tych najmniejszych – a zatem najbardziej szkodliwych (PM 10, PM 2,5). Ponadto sadza, w połączeniu z wilgocią z drewna może prowadzić do obniżenia sprawności kominka/kotła, a także zapchania, korozji, czy samozapłonu komina. Spalać wolno tylko drewno suche – najlepiej sezonowane przez min. 2 lata. Chcąc sprawdzić wilgotność drewna można skorzystać ze specjalnych wilgotnościomierzy, dostępnych m.in. w sklepach budowlanych.

Kolejne przepisy uchwały antysmogowej wchodzą w życie. Ważne daty

Od 1 lipca 2024 r. nie można użytkować tzw. „kopciuchów”, czyli pieców pozaklasowych, poniżej 3. klasy. Od tego dnia do 30 czerwca 2028 r. w użytku będą mogły być jedynie piece klasy 3, 4 oraz 5.

Z kolei od 1 lipca 2028 r. obowiązywać będzie zakaz użytkowania jakichkolwiek pieców na paliwa stałe. Wyjątkiem są miejsca, gdzie występuje brak możliwości technicznych przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej potwierdzony przez operatora sieci – tam dozwolone są kotły na paliwa stałe spełniające wymagania ekoprojektu. 

Więcej informacji o uchwale antysmogowej można przeczytać - tutaj.

Kogo dotyczy uchwała antysmogowa?

Uchwała antysmogowa obejmuje: mieszkańców, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie, wspólnoty i samorządy lokalne, jeśli posiadają w użytkowaniu instalacje na paliwo stałe (kotły, piece, kominki) o mocy poniżej 1 MW.

Kiedy obowiązuje uchwała antysmogowa?

Uchwała antysmogowa obowiązuje przez cały rok. Smog towarzyszy nam nie tylko zimą, kiedy palimy w piecach. W ciepłych miesiącach problem zanieczyszczonego powietrza nie znika.

Letni smog (ozon), zwany smogiem Los Angeles, potrafi być równie szkodliwy jak ten zimą. Więcej o nim przeczytacie w naszej rozmowie ze specjalistą - tutaj.

Uchwała antysmogowa. Kary za palenie w kopciuchu nawet do 5000 zł

Od 1 lipca 2024 r. weszły w życie nowe przepisy uchwały antysmogowej, które dotyczą sposobów ogrzewania wrocławskich mieszkań i domów. Zgodnie z jej przepisami obowiązuje zakaz używania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas.

W sezonie grzewczym strażnicy miejscy będą kontrolować, gdzie, kto i czym pali. Miesięcznie planowanych jest nawet ok. tysiąc kontroli. Co grozi za palenie w piecu bezklasowym lub najniższych klas? Grzywna w postępowaniu mandatowym w wysokości do 500 złotych, a przed sądem jest to kara nawet do 5 tysięcy złotych. Pierwsze kontrole w obecnym sezonie grzewczym już się rozpoczęły.

Kontrola Straży Miejskiej Wrocławia? Musisz wpuścić strażników

Strażnicy miejscy są uprawnieni do kontroli bez tzw. nakazu. Taka kontrola może odbywać się w od 6:00 do 22:00 (w mieszkaniach) lub przez całą dobę (w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej). Niewpuszczenie strażnika, upoważnionego do kontroli lub utrudnianie mu tej czynności jest przestępstwem.

Piotr Szereda - Co ważne, to wcale nie musi być właściciel tej nieruchomości. To może być ktokolwiek, kto utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzenie kontroli - np. sąsiad albo osoba, która aktualnie przebywa w tym mieszkaniu w odwiedzinach. Każdy jest zobowiązany do wpuszczenia strażnika.

Miasto wymienia piece za najemców komunalnych

We Wrocławiu nadal trwa akcja „Zmień piec”. Miasto cały czas wymienia piece w zasobie komunalnym i będzie to robić - etapami - do końca 2027 r. Dlatego najemcy komunalni, którzy jeszcze nie wymienili kopciucha, nie muszą się martwić - miasto zrobi to za nich!

W 2024 roku miasto wymieni piece w lokalach komunalnych:

  • 601 w budynkach 100% gminnych,
  • 533 w budynkach wspólnot mieszkaniowych.

Zgodnie z założeniami w latach 2025-2027 planuje:

  • w 2025 roku wymienić 1600 pieców: 556 w budynkach 100% gminnych oraz 1049 w budynkach wspólnot mieszkaniowych,
  • w 2026 roku wymienić piece w 1 143 lokalach w budynkach wspólnot mieszkaniowych,
  • w 2027 roku wymienić piece w 250 lokalach w budynkach wspólnot mieszkaniowych.

Szczegółowych informacji dotyczących terminów i dokładnych lokalizacji wymian pieców udzielają zarządcy komunalni - Zarząd Zasobu Komunalnego i spółka Wrocławskie Mieszkania.

Zmień piec. Wciąż można skorzystać z programów miejskich

Przypominamy, że wciąż trwają miejskie programy, oferujące dopłaty do wymiany kopciucha - miasto wydłużyło je do 2028 roku. To oferta przede wszystkim dla właścicieli prywatnych mieszkań i domów. 

Małgorzata Demianowicz - dyrektor Wydziału Środowiska]Dopłacamy do wymiany pieców, do rachunków za ogrzewanie, wydłużyliśmy 50% ulgę w czynszu dla najemców lokali komunalnych. Dofinansowujemy również instalację odnawialnych źródeł energii: paneli fotowoltaicznych, mikroinstalacji wiatrowych, czy magazynów energii. To oferta dla właścicieli domów.

Programy, z których mogą skorzystać mieszkańcy Wrocławia:

  • KAWKA plus – dopłaty do wymiany pieca - 8000 zł;
  • TERMO KAWKA – dopłaty do wymiany okien;
  • LOKALNY PROGRAM OSŁONOWY – dopłaty do rachunków za ogrzewanie, do 4000 zł rocznie. Koszt programu to już ponad 2 mln zł;
  • ZWOLNIENIA I ULGI W CZYNSZU – lokatorzy komunalnych mieszkań, którzy samodzielnie wymieniali piece, mogli nie płacić czynszu, a potem korzystać z 50% ulgi w czynszu. Zwolnienie z czynszu to jest nawet ok. 8,5 tys. zł przez 2 lata, które zostawały w kieszeni najemcy komunalnego.

Wymiana pieca - od czego zacząć?

Jak zacząć? Oto wskazówki!

  • Porozmawiaj z sąsiadami i znajomymi, którzy już wymienili piece. Dowiesz się o ich doświadczeniach oraz rozwiązaniach.
  • Odwiedź Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Hubskiej 8-16. Pracownicy Wydziału Środowiska udzielą Ci informacji o dostępnych dopłatach, możliwościach łączenia różnych form dofinansowania oraz o dodatkowym wsparciu finansowym.
  • Skontaktuj się z wykonawcami. Poszukaj firm, które zajmują się wymianą ogrzewania i poproś o ocenę najlepszego rozwiązania dla Twojego mieszkania lub domu.
  • Porównaj oferty i opinie od różnych firm. Zapytaj, czy firma może załatwić za Ciebie formalności związane ze zmianą sposobu ogrzewania.
  • Złóż wniosek o dofinansowanie. Pracownicy Wydziału Środowiska pomogą Ci go wypełnić  możesz poprosić o to także firmę wykonawczą.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99