www.wroclaw.pl

Poznajcie bohaterów akcji „Zmień piec” – oni już wymienili piec

Startuje nowa odsłona akcji „Zmień piec”. Tym razem głos oddajemy zadowolonym mieszkańcom, którzy już wymienili starego kopciucha z wykorzystaniem miejskiej dotacji. Poznajcie historie bohaterów akcji. Co tydzień, w każdy czwartek od 22 kwietnia, pojawi się także nowe wideo prezentujące kolejnego bohatera.

Jedni zwracają uwagę na wygodę, poprawę jakości życia i czystość w mieszkaniu, drudzy podkreślają, że zyskali więcej czasu na swoje pasje oraz dla bliskich. Mimo różnych historii i pobudek, wszystkich łączy jedno: są szczęśliwymi posiadaczami nowoczesnych systemów ogrzewania i zachęcają do dołączenia do tego grona kolejnych mieszkańców.

Historie bohaterów „Zmień piec”

– Wcześniej mieliśmy zdalnie sterowany piec koksowy, a i tak trzeba było koło niego chodzić. Dowieźć koks, przerzucić do piwnicy, później popiół wybierać, wywieźć go, posprzątać… W tej chwili mamy piec gazowy, który jest całkowicie bezobsługowy a komfort nieporównywalny. Dzięki wymianie pieca zyskaliśmy więcej czasu dla siebie. Dodatkowo zostaliśmy mile zaskoczeni, bo okazało się, że rachunki mamy dużo niższe – mówi Renata Kogut, jedna z bohaterek akcji.

Renata i Dariusz Kogutowie (jedni z bohaterów akcji Zmień piec) oraz Katarzyna Szymczak-Pomianowska (po lewej), dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

– Nie ma potrzeby się męczyć, skoro można skorzystać ze wsparcia miasta i ogrzewać dom bez żadnego nakładu pracy. Dlatego komu tylko możemy, to po prostu radzimy, żeby się nie zastanawiał i działał. My już czujemy tę różnicę powietrza – dodaje Dariusz Kogut, bohater akcji.

Więcej historii naszych bohaterów znajdziecie tutaj.

– Nic tak dobrze nie działa, jak dobry przykład, marketing szeptany. Naszych bohaterów traktujemy jako ambasadorów akcji, bo faktycznie wymienili ogrzewanie, są zadowoleni, chcą o tym mówić sąsiadom, znajomym. Bardzo nam na tym zależy w ramach akcji „Zmień piec”, dlatego oddajemy głos mieszkańcom, za którymi mamy nadzieję, że podążą kolejne osoby – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Konferencja prasowa poświęcona bohaterom akcji, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Top 10 osiedli i ulic we Wrocławiu

Do tej pory wrocławianie wymienili już ponad 9,7 tys. pieców. Najwięcej zostało dotychczas zlikwidowanych na Ołbinie (1639 sztuki), następnie na Nadodrzu (1413), Przedmieściu Oławskim (829) i Placu Grunwaldzkim (570). Listę top 10 zamykają Gajowice (397), Karłowice (340) i Wielka Wyspa (326).

Rekordzistą wśród wrocławskich ulic jest ul. Jedności Narodowej, która w ostatnich latach „straciła” aż 195 pieców na paliwa stałe. Równie dobrze z walką o czyste powietrze radzą sobie mieszkańcy ulic: Żeromskiego (191 usunięte piece), Daszyńskiego (146), Traugutta (141), Pomorskiej (131) czy Trzebnickiej (129).

Czytaj także: Mapa zlikwidowanych pieców

– Lista „rekordowych” ulic nie dziwi, ponieważ jest zgodna z wynikami badań, dotyczącymi zagęszczenia źródeł ciepła na paliwa stałe na terenie Wrocławia. Cieszy fakt, że wymianą pieców tak aktywnie zainteresowali się mieszkańcy kamienic, wpływając pozytywnie na komfort życia swój i swoich sąsiadów oraz znacznie poprawiając bezpieczeństwo budynków, w których żyją – opowiada Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.

Ostatni rok najwyższych dopłat

W tym roku do Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego wpłynęło już ponad 400 wniosków o wymianę pieca. To ostatni rok najwyższych dopłat z programu KAWKA plus, z każdym rokiem kwota dotacji będzie maleć:

  • 2021 rok – do 15 000 zł,
  • 2022 rok – do 12 000 zł,
  • 2023 rok – do 10 000 zł,
  • 2024 rok – do  8 000 zł.

Miasto oferuje wrocławianom do 15 tys. zł na wymianę pieca i do 5 tys. zł na wymianę drewnianej stolarki okiennej, a także dopłaty do rachunków za ogrzewanie nawet do 4 tys. zł oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych.

Galeria

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99