www.wroclaw.pl

„Miasta dla czystego powietrza” – za nami konferencja we Wrocławiu

Konferencja „Miasta dla czystego powietrza” | Fot. UMW

18 czerwca w Sali Sesyjnej wrocławskiego Ratusza odbyła się konferencja „Miasta dla czystego powietrza” poświęcona prezentacji działań polskich miast dla ochrony powietrza. Została ona zorganizowane w formule hybrydowej przez miasto Wrocław oraz Związek Miast Polskich.

– Klimat, czyste powietrze, a przede wszystkim nasze zdrowie nie mają barw partyjnych. Dlatego tak ważne jest, by rząd i samorząd działali w tej sprawie razem. Dla naszych mieszkańców. Tu, na poziomie lokalnym doskonale wiemy, jak ważna jest troska o sprawy związane z ekologią. Wiemy jak prowadzić te działania i dobrze dysponować funduszami na ten cel – mówił podczas konferencji Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, członek Zarządu ZMP.

Prezydent Jacek Sutryk otworzył piątkową konferencję, fot. UMW

Zmień piec we Wrocławiu

Podczas spotkania zaprezentowano przykłady konkretnych działań miast na rzecz czystego powietrza z Wrocławia, Jaworzna, Świdnicy, Krosna, Konina, Pleszewa, Podkowy Leśnej, Złotowa.

– Poprawa jakości powietrza we Wrocławiu to nasza wspólna sprawa. Dlatego w ubiegłym roku rozpoczęliśmy akcję „Zmień piec”. Mieszkańcy mogą skorzystać z 15 tys. dopłaty na wymianę pieca w ramach programu KAWKA Plus. Dodatkowo oferujemy 5 tys. na wymianę starych drewnianych okien w ramach programu Termo KAWKA, a także dopłaty do rachunków oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych. To najlepiej skonstruowany w Polsce program wsparcia w wymianie pieców – podkreśliła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Czytaj także: Programy dofinansowań - akcja „Zmień piec”

– Pamiętajmy, że to nie jedyne działania, które podejmujemy we Wrocławiu dla poprawy klimatu. To też systematyczne zazielenianie miasta, inwestycje w zrównoważony transport oraz wsparcie dla rozwoju OZE poprzez zwolnienia z podatku od nieruchomości – dodała dyrektor Szymczak-Pomianowska.

Wrocław walczy o lepszą jakość powietrza, fot. www.wroclaw.pl

Samorządy w trosce o jakość powietrza

Celem spotkania w stolicy Dolnego Śląska było przedstawienie opinii publicznej pełnego obrazu działań miast dla poprawy jakości powietrza, zarówno na podstawie danych, jak i wybranych przykładów konkretnych działań podejmowanych przez miasta różnej wielkości.

– W latach 2016-2020 samorządy wydały na działania bezpośrednio wpływające na jakość powietrza 23 mld zł, z czego 9 mld zł stanowiły wydatki majątkowe. Kwoty te nie obejmują znacznych nakładów na termomodernizację. Wielokrotnie większe były nakłady na działania pośrednio wpływające na jakość powietrza, np. na modernizację dróg i transportu publicznego – poinformował Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.

Wymowny jest również fakt, że program „Czyste powietrze”, który nie osiągnął jeszcze zakładanych efektów, ruszył w szerszej skali dopiero wtedy, gdy jego promocji i obsługi podjęły się miasta i gminy. Wiele samorządów lokalnych uruchomiło także (często już wcześniej) własne, lokalne programy wspierania likwidacji „kopciuchów” i innych źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza.

– Poprawa jakości powietrza jako ambitny cel UE wymaga radykalnych, bardzo konkretnych działań. A w Polsce szczególnie radykalnych z uwagi na naszą specyfikę  klimat i węglowe przyzwyczajenia.  Bez skoordynowanych, wspólnych programów rządowych i samorządowych nie zlikwidujemy niskiej emisji z węglowych pieców grzewczych w założonym przez Unię czasie. Wypracujmy pakiet takich działań w ramach polskiego okrągłego stołu klimatycznego – tłumaczył Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Zmień piec
bez wkładu
własnego
Wymień piec
za dopłatę od miasta
Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99