www.wroclaw.pl

Czwartek z doradcą: wymień ogrzewanie i nie płać czynszu za mieszkanie komunalne

W czwartki wrocławscy doradcy energetyczni na łamach „Faktu” przekazują czytelnikom praktyczne porady dotyczące akcji "Zmień piec". Tym razem Michał Brożyna podpowiada: wymień ogrzewanie i nie płać czynszu za mieszkanie komunalne. Jak to zrobić?

Mieszkasz w mieszkaniu komunalnym i chcesz wymienić swój stary piec na komfortowe i bezpieczniejsze ogrzewanie ekologiczne? Posiadasz tytuł prawny do lokalu? Budynek, w którym mieszkasz, nie jest zaplanowany do przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej?

Jeśli odpowiedź brzmi 3x TAK, to możesz otrzymać nawet do 15 tys. zł na wymianę pieca z programu dotacyjnego KAWKA Plus oraz przez pierwsze 2 lata nie płacić czynszu.

Aby móc skorzystać ze zwolnienia z opłaty czynszowej, powinieneś najpóźniej do 31 grudnia 2021 r. złożyć wniosek do Wrocławskich Mieszkań Sp. z o.o. lub Zarządu Zasobu Komunalnego o wyrażenie zgody na indywidualną wymianę ogrzewania i samodzielnie wymienić swoje stare ogrzewanie na ekologiczne źródło ciepła (gazowe lub elektryczne). Nie czekaj jednak, bo im później wymienisz piec, tym zwolnienie z czynszu będzie krótsze.

Zrób to w 2 prostych krokach:

1. Po otrzymaniu zgody z administracji, złóż wniosek na wymianę pieca z programu KAWKA Plus lub dokonaj wymiany na własny koszt. Jeżeli nie jesteś w stanie wymienić pieca z własnych środków finansowych, możesz znaleźć wykonawcę, który, po podpisaniu pełnomocnictwa, zrealizuje wymianę a po zakończonych pracach, otrzyma pieniądze przelewem, bezpośrednio z Urzędu Miasta.

2. Po zamontowaniu nowego ogrzewania, zgłoś to u swojego zarządcy. Pracownicy, w trakcie wizji, potwierdzą zmianę ogrzewania i na tej podstawie zostaniesz zwolniony z czynszu.

Pamiętaj! Zwolnienie i ulgi w czynszu możesz otrzymać na najbliższe 5 lat.

Czwartek z doradcą energetycznym - strona Faktu

Przez pierwsze 2 lata nawet - 100%, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 r. Po tym terminie czynsz będzie obniżony o połowę, więc przez kolejne 3 lata zapłacisz tylko połowę stawki. Zwolnienie i obniżka dotyczą tylko opłaty czynszowej, wszystkie pozostałe opłaty (woda, ścieki, śmieci, itp.) pozostają według obowiązujących naliczeń.

– W budynkach, w których nie jest możliwe systemowe uciepłownienie, a najemcy posiadają stare piece, zachęcamy do samodzielnej wymiany pieców oraz skorzystania zarówno z miejskiego programu KAWKA Plus, jak i atrakcyjnych zwolnień z opłat czynszowych.

Dotychczas wpłynęło do nas ponad 100 wniosków o zgodę na zmianę systemu ogrzewania. Staramy się je rozpatrywać na bieżąco i wspierać lokatorów w pozyskiwaniu kolejnych pozwoleń - mówi Monika Tendaj-Bielawska wiceprezes zarządu Wrocławskie Mieszkania Sp. z o.o.

Obawiasz się, że zmiana ogrzewania będzie wiązała się ze zwiększonymi rachunkami?

Lokalny Program Osłonowy, prowadzony przez MOPS Wrocław, pozwoli pokryć zwiększone opłaty, które mogą wyniknąć ze zmiany ogrzewania. Zachęcamy wrocławian do korzystania z tego programu. Dzięki niemu, można otrzymać nawet do 4 tysięcy zł do rachunków za ogrzewanie.

Co ważne, progi dochodowe zostały ustalone tak, aby jak najwięcej mieszkańców mogło skorzystać z tej formy pomocy. Ponadto, korzystanie ze zwolnień w czynszu niczego tu nie blokuje, dlatego tym bardziej warto skorzystać!

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99