www.wroclaw.pl

Czwartek z doradcą energetycznym. Uchwała antysmogowa: do kiedy trzeba wymienić piec?

W każdy czwartek wrocławscy doradcy energetyczni na łamach „Faktu” przekazują czytelnikom praktyczne porady dotyczące akcji "Zmień piec". Tym razem Michał Brożyna podpowiada, do kiedy trzeba wymienić piec

Najważniejszym założeniem uchwały antysmogowej, obowiązującej na terenie Wrocławia, jest walka ze smogiem. Trzeba wiedzieć, że w 60% za zanieczyszczenie powietrza odpowiadają piece i kominki.

Czwartek z doradcą energetycznym - strona Faktu

Piece i kominki dzielimy na: – piece 1. i 2. klasy oraz piece pozaklasowe (tzw. kopciuchy – np. piece typu „koza”, piece kaflowe) - można je użytkować jedynie do 1 lipca 2024 roku, – piece 3., 4. i 5. klasy - można je użytkować do 1 lipca 2028 roku. Jak sprawdzić klasę naszego pieca? Informacja powinna znajdować się na tabliczce znamionowej urządzenia oraz w instrukcji obsługi. Jeżeli jej nie ma, to prawdopodobnie mamy do czynienia z piecem pozaklasowym. W takim piecu możemy palić tylko do 1 lipca 2024 roku. Jeśli po tej dacie będziemy z niego nadal korzystać, to grozi nam mandat, a nawet proces przed sądem. Wyjątkiem są miejsca, gdzie nie można doprowadzić sieci ciepłowniczej lub gazowej (musi to potwierdzić operator sieci).

We Wrocławiu przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej pilnuje straż miejska. Ich naruszenie grozi mandatem do 500 zł lub grzywną do 5000 zł. Z kolei utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem, zagrożonym karą aresztu do lat trzech.

W związku z tym, nie powinniśmy zwlekać, tylko już dziś zastanowić się nad zmianą swojego pieca na paliwo stałe - na ekologiczne i przy okazji wygodne źródło ciepła.

Dzięki temu możemy dostać nawet 15 000 zł z programu KAWKA Plus oraz do 5000 zł (na wymianę starych drewnianych okien) z programu Termo KAWKA. Warto się pośpieszyć – w kolejnych latach dopłata będzie coraz mniejsza:

Grafika pokazuje, że w kolejnych latach dopłata do wymiany pieca będzie coraz niższa

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99