www.wroclaw.pl

Czwartek z doradcą energetycznym: ogrzewanie gazowe wymaga opinii kominiarskiej

W czwartki wrocławscy doradcy energetyczni na łamach „Faktu” przekazują czytelnikom praktyczne porady dotyczące akcji "Zmień piec". Tym razem głos oddamy Janowi Pawlakowi, kominiarzowi z ponad 40-letnim doświadczeniem, który podpowie, jak wygląda przygotowanie opinii kominiarskiej i do czego jest ona niezbędna.

Jeżeli zmieniamy system ogrzewania z węglowego na gazowy, to niezbędne jest przygotowanie opinii kominiarskiej. To oficjalny dokument, a wystawiający go powinien mieć odpowiednie uprawnienia zawodowe. Opinia kominiarska musi zawierać m.in.: szkic sprawdzanej grupy kominowej, przekroje przewodów, sposób ich przebiegu przez poszczególne kondygnacje czy miejsca ewentualnych odchyleń od pionu i uskoków.

Potrzeba dwóch kominiarzy

Przygotowanie opinii kominiarskiej wymaga zaangażowania przynajmniej dwóch fachowców - kominiarzy. Jeden musi wejść na dach, drugi pracuje w mieszkaniu. Nie można jej przygotować tylko na podstawie rozmowy z właścicielem lub najemcą mieszkania.

Czwartek z doradcą energetycznym - strona Faktu

Najpierw kominiarz sprawdza, czy pomieszczenie, w którym będzie piec gazowy, spełnia odpowiednie warunki techniczne Musi mieć kubaturę nie mniejszą niż 6,5 metra sześciennego. Dodatkowo musi być z niego dostęp do, tak zwanej, grupy kominowej. Każdy piec powinien mieć swój komin. Kominiarz na dachu sprawdza stan przewodu kominowego. Wyznacza także przewód wentylacyjny. To bardzo ważne, aby w pomieszczeniu, gdzie będzie piec gazowy, była także kratka wentylacyjna.

Wkład kominowy przy ogrzewaniu gazowym

Kominiarz ma obowiązek sprawdzić i napisać w opinii, czy komin przebiega w pionie. Dokładny opis to ważna wskazówka dla projektanta i montera wkładu kominowego. Wkład jest niezbędny, jeśli chcemy korzystać z ogrzewania gazowego. To kwasoodporna rura, która osłania wnętrze komina przed zniszczeniem przez tzw. spaliny mokre, powstałe w wyniku spalania gazu.

Rachunek może sięgnąć 400-420 zł. Zawsze jednak można negocjować jego wysokość.

Uwaga! Urząd Miejski Wrocławia nie ma umowy o współpracy z żadną z firmą w ramach akcji „Zmień piec”. Kominiarz nie powinien się powoływać na takie porozumienie. Przy korzystaniu z dofinansowania w ramach programu KAWKA Plus podpis kominiarza będzie również potrzebny na protokole likwidacji pieca na paliwa stałe.

Już za tydzień: Prawnik radzi - siedem punktów umowy z wykonawcą wymiany pieca

Zobacz także: Spotkanie online z kominiarzem Janem Pawlakiem [WIDEO]

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99