www.wroclaw.pl

"Zmień piec": Zadbaj o opinię od kominiarza

Jan Pawlak, mistrz kominiarski | UM Wrocław

- Przy likwidacji pieców na paliwo stałe i montażu gazowego systemu ogrzewania, konieczna jest opinia kominiarska. Powinien ją przygotować kominiarz z odpowiednimi uprawnieniami - mówi Jan Pawlak, mistrz kominiarski z ponad 40-letnim doświadczeniem w zawodzie, członek Europejskiej Federacji Mistrzów Kominiarskich.

Chcemy zmienić w mieszkaniu piece węglowe na ogrzewanie gazowe. Czy musimy zamówić opinię kominiarską?

- Jeśli zmieniamy system ogrzewania z węglowego na gazowy, to niezbędne jest przygotowanie opinii kominiarskiej. To oficjalny dokument, a wystawiający go powinien mieć odpowiednie uprawnienia zawodowe.

Dlatego najlepiej skontaktować się ze sprawdzoną firmą kominiarską z długimi tradycjami. Dobrze też, jeśli możemy zaprosić kominiarza, który pracuje w naszym rejonie, ponieważ zazwyczaj doskonale zna on stan układów kominowych w swoim rewirze.

Co sprawdza kominiarz?

Opinia kominiarska musi zawierać szkic sprawdzanej grupy kominowej, przekroje przewodów, podłączenia do przewodów, sposób ich przebiegu przez poszczególne kondygnacje, miejsca ewentualnych odchyleń od pionu i uskoków.

Czy kominiarz musi wejść na dach, czy wystarczy, że obejrzy piece w mieszkaniu?

Przygotowanie opinii kominiarskiej wymaga zaangażowania przynajmniej dwóch fachowców - kominiarzy. Jeden musi wejść na dach, drugi pracuje w mieszkaniu. Nie można jej przygotować tylko na podstawie rozmowy z właścicielem lub najemcą mieszkania.

Po pierwsze, kominiarz sprawdza, czy pomieszczenie, w którym będzie piec gazowy, spełnia odpowiednie warunki techniczne Musi mieć kubaturę nie mniejszą niż 6,5 metra sześciennego.

Po drugie, musi być z niego dostęp do, tak zwanej, grupy kominowej. Każdy piec powinien mieć swój komin. Dlatego wyszukujemy wolny komin i jemu przyporządkowujemy piec. Kominiarz na dachu sprawdza stan przewodu kominowego za pomocą typowego kompletu kominiarskiego: kuli, łańcuszka i liny. Bada drożność i długość kominów, mierzy przekroje przewodów kominowych.

Wyznacza także przewód wentylacyjny. To bardzo ważne, aby w pomieszczeniu, gdzie będzie piec gazowy, była także kratka wentylacyjna.

Jeśli wyznaczone są komin do pieca gazowego i przewód wentylacyjny – zaznacza to w opinii.

Jakie jeszcze zadania ma kominiarz przy sporządzaniu opinii?

Kominiarz ma obowiązek sprawdzić i napisać w opinii, czy komin przebiega w pionie. Są budynki, w których kominy przebiegają w odchyleniu od pionu - mają załamania w jednym lub więcej miejscach.

To nie jest defekt komina - tak po prostu dawniej budowano i dzisiejsze normy dopuszczają takie konstrukcje. Dokładny opis w opinii to wskazówka ważna dla projektanta i montera wkładu kominowego.

Co to jest wkład kominowy?

To kwasoodporna rura, która osłania wnętrze komina przed poważnym zniszczeniem przez tzw. spaliny mokre, efekt spalania gazu. Jest niezbędny, jeśli chcemy korzystać z ogrzewania gazowego.

Ile może kosztować opinia kominiarska?

Rachunek może sięgnąć 400-420 zł. Zawsze jednak można negocjować jego wysokość.

Dodatkowe informacje

Uwaga! Urząd Miasta nie ma umowy o współpracy z żadną z firm w akcji „Zmień piec”. Kominiarz nie powinien się powoływać na takie porozumienie.

Przy korzystaniu z dofinansowania w ramach programu Kawka Plus podpis kominiarza będzie również potrzebny na protokole likwidacji pieca na paliwa stałe.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99