www.wroclaw.pl

"Zmień piec": Zadbaj o opinię od kominiarza

Jan Pawlak, mistrz kominiarski | UM Wrocław

- Przy likwidacji pieców na paliwo stałe i montażu gazowego systemu ogrzewania, konieczna jest opinia kominiarska. Powinien ją przygotować kominiarz z odpowiednimi uprawnieniami - mówi Jan Pawlak, mistrz kominiarski z ponad 40-letnim doświadczeniem w zawodzie, członek Europejskiej Federacji Mistrzów Kominiarskich.

Chcemy zmienić w mieszkaniu piece węglowe na ogrzewanie gazowe. Czy musimy zamówić opinię kominiarską?

- Jeśli zmieniamy system ogrzewania z węglowego na gazowy, to niezbędne jest przygotowanie opinii kominiarskiej. To oficjalny dokument, a wystawiający go powinien mieć odpowiednie uprawnienia zawodowe.

Dlatego najlepiej skontaktować się ze sprawdzoną firmą kominiarską z długimi tradycjami. Dobrze też, jeśli możemy zaprosić kominiarza, który pracuje w naszym rejonie, ponieważ zazwyczaj doskonale zna on stan układów kominowych w swoim rewirze.

Co sprawdza kominiarz?

Opinia kominiarska musi zawierać szkic sprawdzanej grupy kominowej, przekroje przewodów, podłączenia do przewodów, sposób ich przebiegu przez poszczególne kondygnacje, miejsca ewentualnych odchyleń od pionu i uskoków.

Czy kominiarz musi wejść na dach, czy wystarczy, że obejrzy piece w mieszkaniu?

Przygotowanie opinii kominiarskiej wymaga zaangażowania przynajmniej dwóch fachowców - kominiarzy. Jeden musi wejść na dach, drugi pracuje w mieszkaniu. Nie można jej przygotować tylko na podstawie rozmowy z właścicielem lub najemcą mieszkania.

Po pierwsze, kominiarz sprawdza, czy pomieszczenie, w którym będzie piec gazowy, spełnia odpowiednie warunki techniczne Musi mieć kubaturę nie mniejszą niż 6,5 metra sześciennego.

Po drugie, musi być z niego dostęp do, tak zwanej, grupy kominowej. Każdy piec powinien mieć swój komin. Dlatego wyszukujemy wolny komin i jemu przyporządkowujemy piec. Kominiarz na dachu sprawdza stan przewodu kominowego za pomocą typowego kompletu kominiarskiego: kuli, łańcuszka i liny. Bada drożność i długość kominów, mierzy przekroje przewodów kominowych.

Wyznacza także przewód wentylacyjny. To bardzo ważne, aby w pomieszczeniu, gdzie będzie piec gazowy, była także kratka wentylacyjna.

Jeśli wyznaczone są komin do pieca gazowego i przewód wentylacyjny – zaznacza to w opinii.

Jakie jeszcze zadania ma kominiarz przy sporządzaniu opinii?

Kominiarz ma obowiązek sprawdzić i napisać w opinii, czy komin przebiega w pionie. Są budynki, w których kominy przebiegają w odchyleniu od pionu - mają załamania w jednym lub więcej miejscach.

To nie jest defekt komina - tak po prostu dawniej budowano i dzisiejsze normy dopuszczają takie konstrukcje. Dokładny opis w opinii to wskazówka ważna dla projektanta i montera wkładu kominowego.

Co to jest wkład kominowy?

To kwasoodporna rura, która osłania wnętrze komina przed poważnym zniszczeniem przez tzw. spaliny mokre, efekt spalania gazu. Jest niezbędny, jeśli chcemy korzystać z ogrzewania gazowego.

Ile może kosztować opinia kominiarska?

Rachunek może sięgnąć 400-420 zł. Zawsze jednak można negocjować jego wysokość.

Dodatkowe informacje

Uwaga! Urząd Miasta nie ma umowy o współpracy z żadną z firm w akcji „Zmień piec”. Kominiarz nie powinien się powoływać na takie porozumienie.

Przy korzystaniu z dofinansowania w ramach programu Kawka Plus podpis kominiarza będzie również potrzebny na protokole likwidacji pieca na paliwa stałe.

Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99