www.wroclaw.pl

Podsumowujemy pierwszy miesiąc akcji „Zmień piec”

Jedno ze spotkań informacyjnych dla mieszkańców na Kleczkowie, styczeń-luty 2020 r., fot. Redakcja Wroclaw.pl | Redakcja Wroclaw.pl

Rozpoczęta w styczniu akcja „Zmień piec” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wrocławian, którzy licznie przychodzą na organizowane na osiedlach spotkania informacyjne, składają wnioski w programach KAWKA Plus i Termo KAWKA oraz odwiedzają punkt konsultacyjny przy ul. Hubskiej.

10 stycznia rozpoczęła się akcja „Zmień piec”. Do 6 lutego odbyło się osiem zaplanowanych spotkań z mieszkańcami Kleczkowa. Skorzystało z nich ponad 100 osób. Oprócz spotkań doradcy udzielają średnio ponad 35 porad dziennie - telefonicznie, mailowo oraz w punkcie konsultacyjnym.

– Spotkania dla mieszkańców cieszą się dużym zainteresowaniem. Otrzymujemy na nich wiele pytań dotyczących dofinansowań, dostępnych rodzajów ogrzewania czy kolejnych kroków, jakie trzeba wykonać, aby wymienić piec. Liczba złożonych wniosków o dofinansowania również rośnie w bardzo szybkim tempie, mimo ciągle trwającego sezonu grzewczego – podkreśla Anita Luda, doradca energetyczny.

Od stycznia złożonych zostało już 135 wniosków w ramach programów KAWKA Plus i Termo KAWKA. Wrocławianie mogą skorzystać z dofinansowania do 20 000 złotych do wymiany pieców na ekologiczne źródło ciepła oraz na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej.

Wnioski można składać do 30 września 2020 r.

Grafika z logo akcji Zmień piec

Do końca 2024 roku miasto przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców. Władze Wrocławia przygotowały zestaw programów, których celem jest zachęcenie mieszkańców miasta do wymiany źródeł ciepła.

Najpierw Kleczków, następnie Ołbin

Spotkania na Kleczkowie odbywają się do 18 lutego, w każdy wtorek i czwartek o godz. 17.30 w Szkole Podstawowej nr. 74 przy ul. Kleczkowskiej 2. W połowie marca rozpoczną się na Ołbinie.

– W 2019 roku Politechnika Wrocławska przeprowadziła badania dotyczące liczby i zagęszczenia pieców na paliwa stałe na terenie Wrocławia. W ich wyniku wyodrębniono rejony miasta, w których zagęszczenie pieców jest największe. Następnie wybrano obszary, na których kampania będzie prowadzona w pierwszej kolejności. Zaczęliśmy na Kleczkowie, w marcu przeniesiemy się na Ołbin, a później na Nadodrze – wyjaśnia Michał Brożyna, doradca energetyczny.

Każde spotkanie prowadzone jest przez wrocławskich doradców energetycznych. Po jego zakończeniu mieszkańcy mają także okazję do indywidualnych konsultacji.

 Jedno ze spotkań informacyjnych dla mieszkańców na Kleczkowie, styczeń-luty 2020 r., fot. Redakcja Wroclaw.pl Jedno ze spotkań informacyjnych dla mieszkańców na Kleczkowie, styczeń-luty 2020 r., fot. Redakcja Wroclaw.pl

– Spotkania mają charakter warsztatowy. Zależy nam, aby uczestnicy czuli się na nich swobodnie, nie obawiali się zadawać pytań o szczegóły dostępnych programów i uzyskali pełne wsparcie na każdym etapie wymiany ogrzewania – dodaje Anita Luda.

Mieszkańcy mogą przyjść na dowolne spotkanie, nawet dotyczące innego osiedla, niż miejsce ich zamieszkania. Dla mieszkańców kamienic - po Ołbinie i Nadodrzu - w kolejnych miesiącach będą one organizowane na Przedmieściu Świdnickim oraz Oławskim, zaś dla zabudowy domów jednorodzinnych m.in. na Wojszycach, Jagodnie, Stabłowicach, Zakrzowie, Żernikach, Złotnikach i Oporowie.

Aktualny harmonogram spotkań znajduje się na stronie zmienpiec.pl, w zakładce „Spotkania”.

O czym dowiesz się na spotkaniach

Na spotkaniach z doradcami energetycznymi mieszkańcy otrzymują m.in. informacje o tym, jakie dopłaty można otrzymać, od czego zacząć wymianę pieca i jak prawidłowo złożyć wniosek o dofinansowanie. Doradcy wskażą również dostępne rodzaje ogrzewania i podpowiedzą, na co zwrócić uwagę decydując się na nowy system grzewczy.

– Mieszkańcy często pytają o rodzaje ogrzewania, na jakie można otrzymać dofinansowanie. Czasami wydaje im się, że dotyczy ono jedynie ogrzewania gazowego. Tymczasem dofinansowanie można otrzymać na każdy rodzaj ogrzewania. Dokładnie taką samą dopłatę otrzymamy na zainstalowanie pieca elektrycznego, olejowego, pompy ciepła, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, jak na piec gazowy. To mieszkaniec decyduje, jakie ogrzewanie wybiera – mówi Michał Brożyna.

 Jedno ze spotkań informacyjnych dla mieszkańców na Kleczkowie, styczeń-luty 2020 r., fot. Redakcja Wroclaw.pl Jedno ze spotkań informacyjnych dla mieszkańców na Kleczkowie, styczeń-luty 2020 r., fot. Redakcja Wroclaw.pl

Pytania dotyczą również dostępnych na rynku systemów ogrzewania.

– Czasem ze względu na konkretne warunki techniczne, mieszkańcy nie mogą zainstalować pieca gazowego, a pieca akumulacyjnego obawiają się ze względu na koszty użytkowania. Wiedza na temat takich urządzeń grzewczych jak panele na podczerwień, powietrzne pompy ciepła, czy maty grzewcze jest niewielka. Wiele osób, z którymi rozmawiamy, pierwszy raz słyszy o takich rozwiązaniach – tłumaczą wrocławscy doradcy energetyczni.

Odwiedź punkt konsultacyjny

Wszystkie informacje dotyczące dostępnych programów dofinansowań do wymiany pieców dostępne są na stronie internetowej zmienpiec.pl. Do dyspozycji mieszkańców jest również specjalny numer telefonu 71 799 67 99 (od poniedziałku do piątku, godz. 8.00-15.45) oraz adres poczty elektronicznej: [email protected].

Pytania można również zadawać, odwiedzając punkt konsultacyjny przy ul. Hubskiej 8-16, otwarty w środy i w czwartki w godzinach 8.00-15.45.

Materiały szkoleniowe

Poznaj korzyści z wymiany pieca

Wymiana systemu ogrzewania oznacza wiele korzyści zarówno dla naszego zdrowia, wygody i bezpieczeństwa, jak i dla środowiska naturalnego. Dodatkowa przestrzeń, stały dopływ ciepła, oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo czy porządek w domu - to tylko część korzyści, jakie niesie ze sobą wymiana pieca.

Mieszkańcy mogą również liczyć na dofinansowania w kwotach do 15 000 zł na nowe ogrzewanie, do 5 000 zł na wymianę okien, nawet 4 000 zł na dopłaty do rachunków, a także na zwolnienie z czynszu na 2 lata w ramach programów KAWKA Plus, Termo KAWKA czy Lokalnego Programu Osłonowego. Poznaj więcej korzyści.

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99