www.wroclaw.pl

Za nami piąta edycja szkoleń dla instalatorów źródeł ciepła

W piątek, 15 stycznia, przeprowadzono piątą turę szkoleń dla instalatorów instalacji grzewczych w budynkach mieszkalnych.

Ze względu na pandemię koronawirusa, szkolenie odbyło się w formie zdalnej.

Podczas spotkania omówione zostały miejskie programy dofinansowań do wymiany pieców oraz zostało wyjaśnione, w jaki sposób instalator może zostać pełnomocnikiem przed Urzędem Miejskim Wrocławia i tym samym występować w imieniu inwestora o dotację na wymianę źródła ciepła (nawet 15 tys. zł w programie KAWKA Plus).

Na zdjęciu Aleksandra Markiewicz, wrocławski doradca energetyczny podczas zdalnego szkolenia dla instalatorów

Firmy, których przedstawiciele wzieli udział w szkoleniu i wypełnili ankietę zwrotną, otrzymają możliwość wpisu do specjalnej bazy instalatorów. Można w niej porównać usługi i oferty konkretnych podmiotów. Sprawdzić, czy dana firma oferuje usługę pełnomocnictwa, pozwala na rozliczenie bezgotówkowe oraz wykonuje usługę wymiany instalacji, a także jakie instalacje i usługi dodatkowe instalator ma w ofercie.

Slajd z prezentacji na szkolenie dla instalatorów w ramach akcji "Zmień piec"

Instalator jako pełnomocnik

Instalatorzy instalacji grzewczych mogą występować w roli pełnomocników w zakresie wymiany pieca i wziąć na siebie załatwienie formalności związanych z rozliczeniem kosztów dotyczących wymiany ogrzewania. Klienci chwalą sobie to rozwiązanie, w wielu wypadkach był to argument decydujący o likwidacji pieców na węgiel lub drewno.

– Współpraca publiczno-prywatna jest niezwykle ważna, żebyśmy wspólnie osiągnęli cel, jakim jest poprawa jakości powietrza w naszym mieście, poprzez likwidację starych pieców węglowych. Około 17 tysięcy pieców trzeba usunąć w ciągu najbliższych czterech lat – wyjaśnia Rafał Guzowski, z-ca dyrektora Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UMW.

Znane są przypadki, gdy właściciel mieszkania nie wykłada swoich pieniędzy, lecz to wykonawca, działając w imieniu właściciela mieszkania, sam rozlicza się z Urzędem Miejskim w ramach możliwej do zdobycia dotacji. W takiej sytuacji wystarczy podpisać pełnomocnictwo, że wybrana firma reprezentuje nas w urzędzie w sprawie wymiany. Wówczas możemy wymienić piec nawet bez wkładu własnego.

Baza instalatorów

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków
Ikona telefonu Ikona zamknięcia okna
Masz pytania?
Zadzwoń!
pn.–pt.: 8.00–18.00 71 799 67 99