W piątek, 15 stycznia, przeprowadzono piątą turę szkoleń dla instalatorów instalacji grzewczych w budynkach mieszkalnych.
Ze względu na pandemię koronawirusa, szkolenie odbyło się w formie zdalnej.
Podczas spotkania omówione zostały miejskie programy dofinansowań do wymiany pieców oraz zostało wyjaśnione, w jaki sposób instalator może zostać pełnomocnikiem przed Urzędem Miejskim Wrocławia i tym samym występować w imieniu inwestora o dotację na wymianę źródła ciepła (nawet 15 tys. zł w programie KAWKA Plus).
Firmy, których przedstawiciele wzieli udział w szkoleniu i wypełnili ankietę zwrotną, otrzymają możliwość wpisu do specjalnej bazy instalatorów. Można w niej porównać usługi i oferty konkretnych podmiotów. Sprawdzić, czy dana firma oferuje usługę pełnomocnictwa, pozwala na rozliczenie bezgotówkowe oraz wykonuje usługę wymiany instalacji, a także jakie instalacje i usługi dodatkowe instalator ma w ofercie.
Instalatorzy instalacji grzewczych mogą występować w roli pełnomocników w zakresie wymiany pieca i wziąć na siebie załatwienie formalności związanych z rozliczeniem kosztów dotyczących wymiany ogrzewania. Klienci chwalą sobie to rozwiązanie, w wielu wypadkach był to argument decydujący o likwidacji pieców na węgiel lub drewno.
– Współpraca publiczno-prywatna jest niezwykle ważna, żebyśmy wspólnie osiągnęli cel, jakim jest poprawa jakości powietrza w naszym mieście, poprzez likwidację starych pieców węglowych. Około 17 tysięcy pieców trzeba usunąć w ciągu najbliższych czterech lat – wyjaśnia Rafał Guzowski, z-ca dyrektora Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UMW.
Znane są przypadki, gdy właściciel mieszkania nie wykłada swoich pieniędzy, lecz to wykonawca, działając w imieniu właściciela mieszkania, sam rozlicza się z Urzędem Miejskim w ramach możliwej do zdobycia dotacji. W takiej sytuacji wystarczy podpisać pełnomocnictwo, że wybrana firma reprezentuje nas w urzędzie w sprawie wymiany. Wówczas możemy wymienić piec nawet bez wkładu własnego.