www.wroclaw.pl

Za nami piąta edycja szkoleń dla instalatorów źródeł ciepła

W piątek, 15 stycznia, przeprowadzono piątą turę szkoleń dla instalatorów instalacji grzewczych w budynkach mieszkalnych.

Ze względu na pandemię koronawirusa, szkolenie odbyło się w formie zdalnej.

Podczas spotkania omówione zostały miejskie programy dofinansowań do wymiany pieców oraz zostało wyjaśnione, w jaki sposób instalator może zostać pełnomocnikiem przed Urzędem Miejskim Wrocławia i tym samym występować w imieniu inwestora o dotację na wymianę źródła ciepła (nawet 15 tys. zł w programie KAWKA Plus).

Na zdjęciu Aleksandra Markiewicz, wrocławski doradca energetyczny podczas zdalnego szkolenia dla instalatorów

Firmy, których przedstawiciele wzieli udział w szkoleniu i wypełnili ankietę zwrotną, otrzymają możliwość wpisu do specjalnej bazy instalatorów. Można w niej porównać usługi i oferty konkretnych podmiotów. Sprawdzić, czy dana firma oferuje usługę pełnomocnictwa, pozwala na rozliczenie bezgotówkowe oraz wykonuje usługę wymiany instalacji, a także jakie instalacje i usługi dodatkowe instalator ma w ofercie.

Slajd z prezentacji na szkolenie dla instalatorów w ramach akcji "Zmień piec"

Instalator jako pełnomocnik

Instalatorzy instalacji grzewczych mogą występować w roli pełnomocników w zakresie wymiany pieca i wziąć na siebie załatwienie formalności związanych z rozliczeniem kosztów dotyczących wymiany ogrzewania. Klienci chwalą sobie to rozwiązanie, w wielu wypadkach był to argument decydujący o likwidacji pieców na węgiel lub drewno.

– Współpraca publiczno-prywatna jest niezwykle ważna, żebyśmy wspólnie osiągnęli cel, jakim jest poprawa jakości powietrza w naszym mieście, poprzez likwidację starych pieców węglowych. Około 17 tysięcy pieców trzeba usunąć w ciągu najbliższych czterech lat – wyjaśnia Rafał Guzowski, z-ca dyrektora Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UMW.

Znane są przypadki, gdy właściciel mieszkania nie wykłada swoich pieniędzy, lecz to wykonawca, działając w imieniu właściciela mieszkania, sam rozlicza się z Urzędem Miejskim w ramach możliwej do zdobycia dotacji. W takiej sytuacji wystarczy podpisać pełnomocnictwo, że wybrana firma reprezentuje nas w urzędzie w sprawie wymiany. Wówczas możemy wymienić piec nawet bez wkładu własnego.

Baza instalatorów

PAMIĘTAJ! Wniosek musi
być kompletny

Sprawdź do kiedy są przedłużone terminy składania wniosków

Masz pytania?
Zadzwoń!

pn.–pt.: 8.00–18.00

71 799 67 99